Czekoladowy lany chrust

Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto jej nie lubi. Poprawia nastrój, dodaje energii, likwiduje zmęczenie. Zawiera 600 substancji, które dobrze oddziaływają na zdrowie. Casanowa pijał ją zamiast szampana, twierdząc, że jest prawdziwym eliksirem miłości. Jest dobra na pamięć, brak koncentracji, kaszel i nadciśnienie. Wzmacnia serce. Przez wieki była traktowana jako napój bogów i afrodyzjak. Dziś powszechnie dostępna w smakach, o których się nie śniło jej odkrywcom.

Czekoladowy lany chrust

Czekoladowy chrust posypany cukrem pudrem to prawdziwie karnawałowa potrawa. Dlaczego warto przygotować ją w głębokim tłuszczu?

Krok 1

Jajka umyć i oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem, dodać do nich: przesianą mąkę z kakao i drobno startą czekoladę (zetrzeć na tarce o małych oczkach). Całość mieszać, dodając stopniowo mleko i rum.

Krok 2

Gdy masa jest już jednolita dodać do niej ubite na sztywno białka z solą.

Krok 3

Olej lub fryturę rozgrzać do temperatury 160-170 stopni C. Na rozgrzany olej lub fryturę lać cienkim strumieniem ciasto, robiąc koła o nieregularnym kształcie. Smażyć do chrupkości.

Krok 4

Usmażony chrust położyć na ręczniki papierowe, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Po smażeniu chrust posypać cukrem pudrem. Smacznego!